Deze simpele salade met pijnboompitten is een frisse salade met gemengde sla, veldsla, tomaat, bosui, knapperige spekreepjes en geroosterde pijnboompitten. De zelfgemaakte vinaigrette van olijfolie, azijn, honing, knoflook, peper en zout maakt de salade extra smaakvol.
De salade is ideaal als bijgerecht bij de avondmaaltijd, maar kan ook als lichte lunch worden gegeten. Door de dressing, spekjes en pijnboompitten pas vlak voor het serveren toe te voegen, blijven de sla en de geroosterde pitten lekker knapperig.
Ingrediënten voor 4 personen
| Ingrediënt | Hoeveelheid |
|---|---|
| Gemengde salade | 150 g |
| Veldsla | 80 g |
| Biologische trostomaten | 4 |
| Bosui | 2 |
| Spekreepjes | 125 g |
| Pijnboompitten | 50 g |
| Olijfolie | 50 g |
| Azijn | 25 g |
| Honing | 0.4 el |
| Knoflook | 2 tenen |
| Peper zwart | 1 snufje |
| Zout | 1 snufje |
Bereiding van de salade met pijnboompitten
Bak de spekreepjes op middelhoog vuur krokant en neem ze uit het bakvet en laat ze uitlekken op keukenpapier.
Rooster de pijnboompitjes tot ze lichtgekleurd zijn en laat ze afkoelen.
Doe de slasoorten in de kom en mix met je handen door elkaar.
Snijd de tomaten in 4en en verwijder de pitjes. Snijd de tomaten nu in reepjes en verdeel over de sla.
Snijd de bosuitjes in dunne ringetjes en verdeel over de salade.
Hak de knoflook fijn. Maak de vinaigrette door eerst de olie en azijn met een garde tot een mooi dik mengsel te mixen.
Voeg nu al roerend de honing en mosterd toe. Blijf goed roeren tot het een mooi mengsel is.
Roer er de knoflook doorheen. Voeg peper en zout en evt. nog wat honing of mosterd naar smaak toe.
Verdeel pas vlak voor het opdienen de spekjes, pijnboompitjes en vinaigrette over de salade.

De vinaigrette maken
Maak de vinaigrette door de olijfolie en azijn met een garde tot een mooi dik mengsel te mixen. Voeg al roerend de honing en mosterd toe en blijf goed roeren tot het een mooi mengsel is.
Roer de fijngehakte knoflook door de dressing. Voeg peper en zout toe en breng de vinaigrette eventueel verder op smaak met nog wat honing of mosterd.
Zo blijft de salade knapperig
Wat bij deze salade belangrijk is, is dat alle ingrediënten lekker fris blijven. Daarom voeg ik de dressing pas vlak voor het serveren toe, of ik serveer hem ernaast. Hierdoor worden de sla en andere ingrediënten minder snel slap.
De pijnboompitten strooi ik er als laatste overheen. Zo blijven ze lekker knapperig en krijg je net een beetje extra crunch in de salade. Dit gaat perfect bij dit gerecht omdat andere ingrediënten zoals de mozzarella juist wat zachter zijn.
Kan ik de rucola salade van te voren maken? Dat kan, maar hou de dressing apart en meng dat er vlak van te voren door om de salade knapperig te houden.
Variaties met pijnboompitten
Deze salade bestaat uit een aantal eenvoudige, maar zeker smaakvolle ingrediënten. Rucola is lekker crispy, licht peperig en fris.
Pijnboompitten, licht getoast geven ze een heerlijke nootachtige smaak. Rooster de pijnboompitten in een droge koekenpan tot ze licht goudbruin zijn.
Je kunt eventueel ook pompoenpitten of zonnebloempitten nemen, deze zijn meestal goedkoper. De smaak van de pijnboompitten vind ik echter super lekker in deze salade.
Ook kun je nog extra groenten toevoegen, zoals paprika en komkommer. Eventueel kun je ook nog andere ingredienten aan de salade toevoege zoals rode uien ringen, een beetje pesto of stukjes komkommer.
Variatie: Voeg 6 dun gesneden champignons en/of wat sinaasappel schijfjes toe.
Een salade als lunch of bijgerecht
Deze salade is ideaal als bijgerecht bij een stukje vlees of vis, maar ik eet hem ook vaak als lichte lunch.
Waar serveer je de rucolasalade bij? Ik serveer hem graag voor de lunch of als bijgerecht bij een bordje pasta of de BBQ bijvoorbeeld.
Als lunch eet ik ontzettend graag salades. Ook in de winter vind ik ze heerlijk. Ik merk dan wel dat ik meer behoefte heb aan een verzadigd gevoel, terwijl ik in de zomer een lichte salade prima vind.
Voor meer verzadiging, voeg ik graag volkoren pasta toe. Dan wordt de salade gelijk een stuk vullender.
Andere combinaties
Een frisse salade bomvol smaak en verse, groene groenten. Rijkelijk gevuld met rucola, edamame, komkommer, avocado, pijnboompitten en Parmezaanse kaas.
Groenten, ik heb komkommer, avocado en edamame boontjes toegevoegd aan deze salade voor een fijne bite, wat proteïne en textuur. Parmezaanse kaas, want dat maakt alles nou eenmaal lekkerder!
Een andere eenvoudige combinatie is een Italiaanse salade met rucola, mozzarella, cherrytomaatjes, pijnboompitten en crema di balsamico.
De combinatie van sla, mozzarella , tomaat, parmaham en pijnboompitten geven super veel smaak en een lekkere bite. De zelfgemaakte dressing maakt de salade extra fris.
Een heerlijke salade met rucola, schilfers Parma kaas en pijnboompitten is eenvoudig te maken en ideaal bij picknick of BBQ.
Was de ingrediënten, snij de rugola en schaaf de kaas in dunne plakjes, zet ze weg in de ijskast. Verpak alles apart in dozen of plastic folie en meng het geheel ter plaatse met olijfolie en vers citroensap en wat zout. Garneer met pijnboompitten.
Een complete maaltijdsalade maken
Het leuke aan deze salade vind ik dat je er gemakkelijk een complete maaltijd van kunt maken. Ik voeg er bijvoorbeeld soms nog wat pasta aan toe, zoals penne of fusilli.
Je kunt ook een salade maken met volkoren pasta, feta of witte kaas, paprika, tomaat, olijven, veldsla, balsamico creme en pijnboompitten.
Kook de pasta volgens de aanwijzingen op de verpakking. Snijd de feta, de tomaat, de paprika en de olijven in stukjes.
Doe een grote hand sla in een kom of in een bord. Giet de pasta af als hij klaar is en voeg deze bij de sla. Doe ook de tomaat en de paprika erbij en vervolgens ook de feta, olijven en tenslotte de pijnboompitten.
Giet er een klein beetje balsamico creme op en je heerlijke salade is klaar.
Geroosterde pompoen met yoghurtsaus en pijnboompitten
tags: #simpele #salade #pijnboompitten
